Msza św. w rocznicę pomordowanych 2 lutego 1944 r.

Jak zapisano w kronice niepołomickiej parafii, w końcu stycznia 1944 r. na trasie kolejowej w puszczy niepołomickiej pomiędzy Staniątkami a Szarowem, Armia Krajowa dokonała nieudanego zamachu na generalnego gubernatora Hansa Franka, jadącego z Krakowa do Lwowa. W odwecie za tęakcję już 2 lutego 1944 r., obok wiaduktu kolejowego w Staniątkach, hitlerowcy rozstrzelali 50 niewinnych osób przywiezionych z krakowskich więzień. Nieopodal Dębicy taki los spotkał kolejnych 50 osób. Po wojnie, w miejscu tej tragedii – jak głosi napis na tablicy – ludność Staniątek, Podłęża i Niepołomic ufundowała pomnik poświęcony tym ofiarom. W 2012 roku Rada Miejska w Niepołomicach postanowiła uczcić ich pamięć, nazywając nowo powstałe obok rondo im Ofiar 2 Lutego 1944 r.

W związku z przypadającą 70. rocznicą tego tragicznego wydarzenia, zapraszamy do uczestnictwa w uroczystościach, w niedzielę 2 lutego 2014 r.
godz. 11.00 – Msza św. w intencji pomordowanych, w kościele pw. NMP Królowej Polski w Podłężu
godz. 12.15 – przemarsz uczestników uroczystości pod pomnik obok wiaduktu kolejowego
godz. 12.30 – Spotkanie pod pomnikiem Ofiar 2 Lutego 1944 r. w Staniątkach

• wysłuchanie hymny narodowego Polski
  • okolicznościowa informacja o zdarzeniu z zapisów kroniki parafialnej
  • składanie wiązanek kwiatów i zniczy przez uczestników uroczystości
  • odczytanie Uchwały Rady Miejskiej o nadaniu nazwy Rondo Ofiar 2 Lutego 1944 r.
  • wysłuchanie hymnu „Boże coś Polskę”