Rekolekcje Wielkopostne

W tym roku Rekolekcje Wielkopostne w naszej parafii poprowadzi ks. prałat Władysław Zązel, kapelan Związku Podhalan, członek Zespołu Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski i diecezjalny duszpasterz trzeźwości w diecezji bielsko-żywieckiej.

Program rekolekcji został szczegółowo opisany na stronie Kalendarza, można go również zabrać z przedsionka kościoła, rekolekcje potrwają od 15 do 18 marca 2015 r.

Podczas pracy w Zakopanem w 1972 ks. Zązel wziął udział w I Konkursie Utworów Gwarowych. Okazał się w tym konkursie bezkonkurencyjny, a skutkiem tego było przyjęcie go do Związku Podhalan. Po dziewięciu latach pracy w Związku podczas XXXIII Zjazdu Związku Podhalan w Ludźmierzu obradującego 13 i 14 czerwca 1981 mianowany został wspólnie z ks. Józefem Tischnerem kapelanem Związku. Współpracował z ks. Tischnerem aż do jego śmierci. Przyczynił się do odrodzenia Związku Podhalan na Żywiecczyźnie, co docenił biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy nadając w 1994 ks. Zązlowi tytuł Kapelana Oddziału Górali Żywieckich Związku Podhalan.

Ks. Zązel jest propagatorem nurtów trzeźwościowych. Jest inicjatorem i duszpasterzem spotkań Wesela Wesel – Ogólnopolskich Spotkań Małżeństw, które miały i propagują bezalkoholowe przyjęcia weselne. Jest Duszpasterzem Trzeźwości i Kapelanem Klubów Abstynenckich Diecezji Bielsko-Żywieckiej oraz członkiem Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości Konferencji Episkopatu Polski. Uważany za jednego z czołowych twórców kultury trzeźwości czasów współczesnych. Jest człowiekiem medialnym. Często występuje w programach radiowych i telewizyjnych. Na antenie Radia Katowice od lat prowadzi popularny cykl Na progu dnia. W 1998 uhonorowany został tytułem Osobowość Podbeskidzia. W 2011 nakładem Księgarni św. Jacka ukazała się książka pod tytułem Zawsze z góralami…, która jest wywiadem Anny Musialik-Chmiel z ks. Władysławem Zązlem.

Źródło